כתבה שפורסמה במנטה ובעכבר העיר –
מת קרישנה פטאבי ג'ויס, מייסד שיטת האשטנגה יוגה שכבשה בסערה את המערב

מאת: עפרי אילני
יום רביעי 20 במאי 2009
"שיטתו התובענית של ג'ויס, שהיה בן 94 במותו, משכה אליה מיליוני מתרגלים במערב – בהם מפורסמים רבים כמו מדונה וגווינת פלטרו "

"מייסד שיטת אשטנגה יוגה, קרישנה פטאבי ג'ויס, מת שלשום במייסור שבהודו בגיל 94. פטאבי ג'ויס היה ממורי היוגה הכריזמטיים, המשפיעים והמפורסמים ביותר בעולם בדור האחרון. שיטת אשטנגה יוגה, שהחל ללמד ב-1948, מתורגלת כיום על ידי מיליונים במערב, והיא משיטות היוגה הפופולריות ביותר. "
"…גם חרובי, שלמד אצל פטאבי ג'ויס כמה פעמים בשנים האחרונות, התרשם מהכריזמה שלו. "היום כל אחד ששם רגליים מאחורי הראש קורא לעצמו מאסטר, אבל עם פטאבי ג'ויס רואים שזה משהו אחר: עומדים יותר ממאה איש בשש בבוקר ומקשקשים. ואז עובר רחש באולם. נעשה שקט. עובר אדם זקן, שמן, עטוף בלונגי, משקפיים עבות ושעון זהב, מתנדנד ונתמך על ידי הבת שלו. הוא מתיישב על הכיסא ומסתכל, ובדיוק בזמן הוא קם, ופתאום נושרות ממנו עשרות שנים. הוא מוריד את הלונגי והמשקפיים ואומר את מלת הפתיחה. בבת אחת יש חשמל באוויר. הוא זז בקלות. מנהל את השיעור ביד רמה, סופר וצועק ומנחה את הסדרה של האשטנגה, עם הבדיחות הקבועות. הוא כאילו בממד אחר".
"חרובי מציין שבקהילת היוגה העולמית נמתחה ביקורת רבה על פטאבי ג'ויס. "יש עליו ביקורת. הוא פצע המון אנשים בגלל ביצוע אינטנסיווי מדי. צריך לזכור מאיפה הוא בא – הוא ברהמין הודי, ממעמד הכהנים. אלה אנשים שרואים בעצמם את מחזיקי הגחלת".

עלינו בעכבר העיר